Загартовування, добре харчування важливі для здоров’я дитини, але, на жаль, вони не захищають від інфекційних хвороб. Ніщо не зможе захистити вашу дитину від небезпечних інфекцій краще за вакцинацію.

Що таке вакцинація?

Вакцинація (щеплення, імунізація) - створення штучного імунітету в людини до певних інфекційних хвороб шляхом введення вакцини, анатоксину чи імуноглобуліну.

З вакцинацією пов'язані такі терміни:

  • Ревакцинація - повторне введення вакцини чи анатоксину з метою підтримання штучного імунітету в людини до певних інфекційних хвороб.
  • Імунітет - це сукупність захисних механізмів, які допомагають ор¬ганізму боротися з чужорідними чинниками: бактеріями, вірусами, сторонніми тілами тощо.
  • Вакцина - це розчин ослаблених або мертвих мікробів, які при вве¬денні в організм запускають імуннозахисну реакцію організму проти інфекції.
  • Епідемія - масове поширення інфекційної хвороби серед населення відповідної території за короткий проміжок часу.
Імунно-захисна реакція організму розвивається у такій послідовності:

1. Перша «зустріч» з інфекцією, яка надійшла до організму з вакциною.
2. Розпізнавання імунною системою інфекції та вироблення факторів захисту.
3. Знищення інфекції шляхом імунної відповіді організму.
4. Збереження в імунній системі «пам’яті про перенесену інфекцію» і «готовності до боротьби». При повторній «зустрічі» з тією самою інфекцією організм не залишає їй шансів.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, епідемія оголошується, коли зафіксовано 100 випадків захворюваності на 100 тисяч населення

Для чого роблять щеплення?
  • Щеплення створює у людини штучний імунітет та оберігає її від таких небезпечних захворювань, як туберкульоз, дифтерія, поліомієліт тощо.
  • Будь-яке щеплення у сотні разів безпечніше, ніж захворювання, від якого воно захищає.
Ризики пов’язані зі щепленням
  • Жодна вакцина не є абсолютно безпечною і не гарантує стовід¬соткового захисту від інфекцій усім вакцинованим людям.
  • У деяких випадках після проведення щеплення можуть виник¬нути післявакцинальні реакції та ускладнення, що зумовлені індивідуальною реакцією організму на вакцину, яка може виявлятися ущільненням тканин, гіперемією, іноді болючістю в місці уколу. Вона є нетривалою і абсолютно прийнятною, адже в організм вводиться хоч і послаблений, але збудник хвороби.
  • Після щеплення протягом 2-3 діб може підвищитися температу¬ра, з’явитися млявість, дратівливість. Однак ці реакції настільки короткочасні та нешкідливі, що їх просто не можна порівнювати з ризиком самої хвороби, проти якої була щеплена дитина. В деяких випадках побічні реакції можуть бути у вигляді алергії на певні компоненти вакцини.

Завантажити повний текст статті (PDF)